نحوه انتخاب ژنراتور برق سه فاز چگونه است؟

نحوه انتخاب ژنراتور برق سه فاز چگونه است؟

نحوه انتخاب ژنراتور

نحوه انتخاب دیزل ژنراتور مناسب و کارآمد براساس توجه به فاکتور های مهم و کلیدی می باشد. عوامل زیادی در انتخاب ژنراتور موثر هستند که بی توجهی به آنها باعث ناکارایی پروژه خواهد شد. در زیر به تشریح برخی از این عوامل می پردازیم.

فاکتورهای مهم و کلیدی در انتخاب دیزل ژنراتور

 

 • بودجه پروژه
 • حساسیت پروژه
 • میزان مصرف و نوع مصرف کننده ها
 • نوع و توان مصرف
 • محیط استفاده

بودجه پروژه

 

به صورت قطعی می توان گفت که بودجه پروژه مهمترین عامل تعیین کننده در انتخاب و خرید ژنراتور است. با توجه به تنوع محصولات در بازار ژنراتور و اختلاف قیمت های حداقل دو برابری محصولات آمریکایی و اروپایی نسبت به محصولات مشابه چینی، به طور قطع و یقین بودجه پروژه را به عنوان اولین عامل انتخاب و خرید ژنراتور مطرح می سازد.

از این گذشته، وجود کالاهای استوک و کارکرده که عمر مفید خود را در پروژه های داخل یا خارج کشور گذرانده اند.و بعضا به اسم کم کارکرد به بازار عرضه شده اند و ای بسا که تا حدی هم نونوار شده و شبیه ژنراتورهای کم کارکرد به نظر می رسند. و تعریف و تمجیدهای فروشندگان این قبیل کالاها بر سختی انتخاب ژنراتور می افزاید.

 

 

حساسیت پروژه

 

قطع برق در یک کارخانه صنعتی باعث بیکاری تعدادی کارگر در زمان قطع برق، اتلاف مواد اولیه که در خط تولید در حال فرآوری است می شود. نمونه های از حساسیت های پروژه عبارت است از:

 • قطع برق در یک مرغداری، باعث اتلاف تعدادی مرغ می شود و این یعنی  خسارت مالی برای صاحب مزرعه.
 • قطع برق در یک تالار پذیرایی و در شب عروسی یک زوج که شروع زندگی خود را جشن می گیرند یعنی خسارت روانی و آبرویی.
 •  قطع برق در یک مجتمع ریخته گری باعث منجمد شدن مواد مذاب و خطر انفجار در خط تولید دارد. همچنینباعث پاشیدن مواد مذاب بر روی بقیه قسمت ها و خدای ناکرده افراد در حال کار
 • قطع برق در یک بیمارستان به خصوص اگر دارای واحد جراحی است یا بیماران خاص دارد یا برج مراقبت فرودگاه یعنی فاجعه

بنابراین، حساسیت پروژه یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب ژنراتور است.

 

میزان مصرف و نوع مصرف کننده ها

 

 • مصرف کننده های اهمی مانند مقاومت ها و هیترها در دراز مدت فشار زیادی بر ژنراتور وارد می کنند. مصرف کننده های سلفی مانند موتورهای الکتریکی در درازمدت فشار زیادی بر ژنراتور وارد نمی کنند ولی در لحظه شروع تا سه برابر ظرفیت اسمی شان به ژنراتور ضربه می زنند.
 • ماینرها مرتب قطع و وصل می شوند و به ژنراتور شوک وارد می کنند. فک های دستگاه های سنگ شکن معادن در زمان گیر کردن، تا چند برابر جریان می کشند. راننده تاور کرین ممکن است تاور را به جای دنده یک با دنده دو یا دنده سه استارت کند و فشار زیادی به ژنراتور وارد کند.
 • همچنین می توان به نشت برق در مدار مصرف که ممکن است ژنراتور را تا سر حد سوختن اذیت کند، اشاره نمود.

بنابراین میزان مصرف، تعداد و ظرفیت مصرف کننده ها سومین عامل نحوه انتخاب دیزل ژنراتور می باشد.

 

نحوه انتخاب ژنراتور

 

نوع مصرف

 

تمام دیزل ژنراتورهای آب خنک (دارای رادیاتور) قابلیت کار دائم را دارند. بحثی که توسط برخی از فروشندگان به خصوص فروشندگان سنتی دیزل ژنراتور مطرح می شود با این عنوان که:

برخی از برندها حتی موتور ولوو فقط برای کار اضطراری طراحی شده و قابلیت استفاده دائم کار را ندارد

نکته فنی در مورد میزان کار روزانه دیزل ژنراتور این است که معمولا برای دیزل ژنراتورها سه ظرفیت تعریف می شود:

 1. ظرفیت استندبای
 2. ظرفیت دائم کار
 3. ظرفیت کار پیوسته

۱.ظرفیت کار استندبای

 

معمولا ۱۱۰ درصد بار نامی دیزل ژنراتور است و فقط یک ساعت در هر دوازده ساعت مجاز به استفاده از آن هستیم. البته وقتی می گوئیم یک ساعت در دوازده ساعت به مفهوم کار یکسره به میزان یک ساعت در ظرفیت استندبای نیست. مفهوم یک ساعت در دوازده ساعت یعنی پنچ دقیقه در هر ساعت یا به عبارتی ۵ ثانیه در هر دقیقه. این ظرفیت برای بارهای ضربه طراحی شده و نباید ادامه داشته باشد.

۲. ظرفیت دائم کار

 

حد اکثر ظرفیت نامی دیزل ژنراتور است که توصیه می شود استفاده دائم (یک شیفت کاری) از دیزل ژنراتور حداکثر ۸۵ درصد ظرفیت دیزل ژنراتور باشد.

۳. ظرفیت کار پیوسته

 

کار پیوسته به مفهوم کار شبانه روزی است و معمولا در نیروگاهها و چاه های کشاورزی اتفاق می افتد. بار پیوسته نباید از ۷۰ درصد ظرفیت ژنراتور تجاوز نماید.

به عنوان مثال، اگر ظرفیت یک دیزل ژنراتور ۱۱۰ کاوا هست، توان استندبای آن ۱۱۰ کاوا هست. اگر بخواهیم از این دیزل ژنراتور یک شیفت کاری استفاده کنیم، نباید بیشتر از ۸۵ کاوا استفاده کنیم. اگر قرار باشد این ژنراتور شبانه روزی کار کند، نبایر بیشتر از ۷۰ کاوا زیر بار قرار بگیرد.

تمام این توصیه ها برای استفاده بهینه از دیزل ژنراتور و افزایش طول عمر مفید آن است. بنابراین در زمان انتخاب دیزل ژنراتور، می بایست به این نکته توجه کرد که ژنراتور قرار است چند ساعت در شبانه روز زیر بار باشد.  همچنین شما می توانید توان مناسب دیزل ژنراتور خود را به راحتی مشخص نمایید.

محیط استفاده

 

محیط استفاده از ژنراتور دست کم از سه نظر در عملکرد و باردهی ژنراتور موثر است:

 • ارتفاع از سطح دریا
 • درجه حرارت حد اقل و حد اکثر محیط
 • آلاینده های محیطی

تمام موتورهای درون سوز تراکمی تابع فرمول های خاص افت راندمان هستند. هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود راندمان ژنراتور کاهش می یابد. با توجه به اقلیم های متفاوت در ایران و اختلاف ارتفاع از سطح دریا در شهر های مختلف ( از منفی ۲۷ در سواحل دریای مازندران تا مثبت ۳۰۰۰ متر در همدان و  سمیرم) انتظار رفتار یکسان از یک دیزل ژنراتور در شهرهای مختلف منطقی نیست.

ژنراتور نیز مانند تمام موتورهای الکتریکی تابع قوانین افت توان می باشد. افزایش درجه حرارت محیط باعث کاهش راندمان ژنراتور می شود. همچنین آلاینده های محیطی بر کارکرد ژنراتور تاثیر دارند. محیط های دارای گرد و غبار، ماسه های روان، ریزگردها، محیط های اسیدی یا دارای بخارات شیمیایی خاص، گازهای قابل انفجار بر عملکرد دیزل ژنراتور تاثیر دارند.

سخن پایانی

 

بنابراین در زمان و نحوه انتخاب دیزل ژنراتور خرید می بایست به ویژگی های مهم و کلیدی مثل بودجه، میزان مصرف و نوع مصرف کننده ها توجه نمود. از سوی دیگر، محل استفاده از ژنراتور مثل ارتفاع از سطح دریا، درجه حرارت محیط و وجود آلاینده ها باید در نظر گرفته شود و ضرایب اصلاحی متناسب اعمال شود.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره در خصوص انتخاب دیزل ژنراتور مناسب براساس خواسته و نیاز خود با تیم و کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

پیمایش به بالا