تعویض روغن دیزل ژنراتور

تعویض روغن دیزل ژنراتور

تعویض روغن دیزل ژنراتور به چه صورت است؟ مراحل و نحوه تعویض روغن مولدهای برق چیست؟ همان طور که می دانید روغن موتور مهم ترین عامل در حفظ کارکرد موتور دیزل است. تعویض به موقع روغن موتور و استفاده از روغن مرغوب، ضامن حفظ طول عمر مفید موتور دیزل شما خواهد بود.

شما می توانید عملیات تعویض و سرویس روغن و فیلتر دیزل ژنراتور خود را با خیال آسوده به کارشناسان باتجربه تیارا بسپارید. اما در صورتی که تمایل دارید روغن دیزل ژنراتور خود را شخصا تعویض نمایید توصیه های فنی ما به شما بر اساس تجربیات گذشته و دستورالعمل های استاندارد به شما به شرح زیر خواهد بود.

دستورالعمل های استاندارد تعویض روغن دیزل ژنراتور

 

  • تهیه وسایل کار و تجهیزات استاندارد
  • توجه به گرانروی روغن دیزل ژنراتور
  • تعویض فیلتر روغن
  • آماده کردن دیزل ژنراتور
  • تخلیه روغن کهنه و باز کردن فیلتر
  • بستن فیلتر جدید و پر کردن روغن دستگاه
  • روشن کردن دیزل ژنراتور

تمهید وسایل کار و تجهیزات

 

ابتدا نیاز است روغن مورد نیاز خود را تهیه فرمایید. اکیدا توصیه می کنیم از روغن مخصوص دیزل که به روغن های توربو دیزل معروف هستند استفاده نمایید. روغن های توربودیزل بهران و ایرانول گزینه های مناسبی هستند که تفاوت قیمت چندانی با هم ندارند.

در صورتی که میخواهید  روغن خارجی تهیه کنید، بهتر است از کیفیت آن مطمئن شوید.  اگر روغن را از قبل برای دیزل ژنراتور‌خود تهیه نموده اید و میخواهید کارشناس ما عملیات سرویس و تعویض روغن را انجام دهد، مسئولیت کیفیت روغن را خود شما عهده دار شوید.

امکان تشخیص کیفیت روغن توسط کارشناس بدون استفاده از تجهیزات ازمایشگاهی وجود ندارد. بنابراین از هیچ کارشناسی انتظار نداشته باشید با مشاهده ظاهر روغن یا تست دستی یا بو کشیدن روغن درباره کیفیت آن اعلام نظر کند. کیفیت روغن تنها پس از آزمایش در آزمایشگاه مشخص می شود. هر اظهار نظری در مورد کیفیت روغن از طریق مشاهده یا لمس روغن ولو توسط یک شخص حرفه ای ولو قدیمی کار باشد یا این که مورد اعتماد شما باشد اعتبار علمی ندارد. هزینه تعمیرات و لوازم یدکی موتور دیزل قابل توجه است، ریسک نکنید و در صورتی که از کیفیت روغن مطمئن نیستید از روغن های معتبر استفاده کنید.

گرانروی مناسب روغن دیزل ژنراتور

 

هر برندی را میخواهید انتخاب نمایید ولی توصیه ما به شما برای غلظت روغن این است که در فصل سرما یا در مناطق سردسیر از روغن با گرانروی (ویسکوزیته) پایین مانند ۱۰w30  یا ۱۵W30 و در فصل گرما یا مناطق گرمسیر، از روغن با گرانروی بالا مانند ۱۵W40 یا در شرایط خیلی گرم از روغن ۲۰W50 استفاده نمایید.

اگر حجم کارتل موتور دیزل شما در دفترچه راهنمای آن دکر نشده و یا به دفترچه راهنمای اپراتور دیزل ژنراتور خود دسترسی ندارید، با مراجعه به صفحه محصولات دیزل ژنراتور ما به تمام اطلاعات دیزل ژنراتور خود دسترسی پیدا خواهید کرد.

تعویض فیلتر روغن

 

چنانچه تمایل دارید با تعویض روغن، فیلتر روغن دیزل ژنراتور خود را نیز تعویض نمایید حتما از فیلترهای اصلی یا دست کم فیلتر مرغوب استفاده نمایید. در صورتی که مدل فیلتر دیزل ژنراتور خود را نمی دانید، استخراج شماره فنی آن بسیار ساده است. به بدنه بیرونی فیلتر خود مراجعه کنید، در فیلترهای روغن، گازوئیل و سختی گیر یک عدد ۵ تا ۸ رقمی ذکر شده است. معمولا در قسمت بالا یا چپ این کد، عبارت Part Number یا PN درج شده که این عدد همان شماره قطعه فیلتر شما است. این کد را در زمان سفارش فیلتر به فروشنده لوازم یدکی ارائه نمایید.

در صورتی که آچار مخصوص فیلتر ندارید، در زمان سفارش فیلتر، آچار مخصوص فیلتر را نیز سفارش دهید. آچارهای فیلتر دارای دو نوع زنجیری و تسمه ای هستند. بر خلاف اتومبیل ها، معمولا فیلترهای دیزل آچار مخصوص نوع خاصی از دیزل ندارند و همه با یک آچار باز و بسته می شوند.

برای تخلیه روغن دیزل، متناسب با اندازه روغن تخلیه شده به یک ظرف نیاز دارید. وجود یک قیف مناسب هم نیاز به یادآوری ندارد و باید در وسایل شما وجود داشته باشد. اگر مجهز به پمپ مکش روغن هستید، داشتن گالن به تنهایی کافی است. داشتن دستکش مناسب و دستمال مخصوص تمیزکاری هم جای خود دارد.

آماده کردن دیزل ژنراتور

 

کلید انتقال قدرت (کلید بریکر) را در حالت خاموش قرار دهید و دیزل ژنراتور را روشن نمایید. دیزل ژنراتور حداقل ۱۰ دقیقه روشن باشد. اگر دیزل ژنراتور شما به گرمکن آب مجهز است، به زمان کمتری نیاز خواهید داشت (مثلا حدود ۵ دقیقه)، دیزل ژنراتور را خاموش کنید. بعد از خاموش کردن دیزل ژنراتور، کلید قطع کن یا فیوز قطع مدار دیزل ژنراتور را نیز خاموش نمایید نمایید تا احتمال روشن شدن دیزل ژنراتور در حین عملیات شما به طور کلی از بین برود. اکنون روغن کارتل را تخلیه نمایید.

تخلیه روغن کهنه و باز کردن فیلتر

 

اگر روغن را با پمپ مکش روغن تخلیه می نمایید کار شما راحت تر است. اگر پمپ مکش ندارید، یک ظرف متناسب (مثل لگن پلاستیکی یا استانبولی) زیر کارتل دستگاه قرار داده و پیچ کارتل را با احتیاط باز کنید. برای باز کردن پیچ کارتل به آچار متناسب نیاز دارید. آچار فرانسه نیز میتواند به شما کمک کند.

روغن دیزل ژنراتور داغ است، مراقب باشید! اگر می خواهید فیلتر یا فیلترها را نیز تعویض نمایید، پس از پایان کار تخلیه روغن، فیلترهای روغن را به وسیله آچار فیلتر باز کنید. لطفا در نظر داشته باشید که جهت بازشدن فیلترها را درست محاسبه کرده باشید و آنها را در جهت درست بچرخانید. اگر از بالای فیلتر به آن نگاه می کنید باید فیلتر را در جهت راست بچرخانید و اگر از پایین به فیلتر نگاه می کنید باید آن را در جهت چپ بچرخانید.

بستن فیلتر جدید و پر کردن روغن دستگاه

 

بعد از بازکردن فیلتر ها، فیلترهای جدید را ببندید. پیش از بستن فیلتر، داخل فیلتر را به کمک قیف به صورت کامل با روغن پر نمایید. در صورتی که این کار را نکنید و فیلتر را به صورت خالی روی دستگاه ببندید، ممکن است بخشی از فیلتر روغن به دلیل به تله افتادن هوا از استفاده خارج شود و کار فیلتر ناقص انجام شود. پر کردن فیلتر نو با روغن زمان بر هست و ممکن است حوصله شما را به سر ببرد. بعد از این کار، برای سهولت آب بندی فیلتر، واشر لاستیکی که در بالای فیلتر قرار دارد را با مقداری روغن و با دست خود چرب نمایید.

بعد از این که فیلتر را با روغن پر کردید، فیلتر را به آرامی ببندید. برای این کار فیلتر را در خلاف جهتی که باز کرده بودید بچرخانید و آن را به کمک دست تا آنجا که می توانید سفت کنید. دقت کنید که برای سفت کردن فیلتر از آچار فیلتر استفاده نکنید. پیچ کارتل را ببندید، مراقب باشید که واشر لاستیکی دور پیچ نیفتاده باشد. اگر واشر لاستیکی ندارد، می توانید از نوار تفلون برای عایق کردن استفاده نمایید. برای اضافه کردن روغن به موتور دیزل می توانید از دو قسمت مختلف استفاده کنید. هم درب قالپاق سرسیلندر و هم درب خود کارتل قابلیت باز شدن و اضافه کردن روغن موتور را دارند.

نکات مهم در زمان تعویض روغن

 

یکی از درپوش ها را باز کنید و روغن جدید را به موتور اضافه نمایید. مراقب باشید حجم روغن کارتل بیشتر از ظرفیت آن نباشد، مخصوصا موتورهای دیزلی ولوو به روغن اضافه حساسیت دارند. حتما توجه داشته باشید که با توجه به ویسکوزیته روغن حداقل یک دقیقه و معمولا حدود سه دقیقه یا حتی بیشتر زمان نیاز است تا روغن داخل موتور به اندازه کافی جابجا شود. مشاهده گیج روغن موتور بلافاصله پس از اضافه کردن روغن باعث بروز خطا می شود. به هر جهت میزان روغن روی گیج نباید از خط حد اکثر آن بیشتر باشد. اگر بیشتر از حد مجاز روعن وارد کارتل شده است، مقدار روغن اضافه را تخلیه نمایید.

روشن کردن دیزل ژنراتور

 

دستگاه شما آماده روشن شدن است. اگر فکر می کنید فیلتر هوا هم نیاز به بازدید دارد این کار را انجام دهید. در غیر این صورت، فیوزهای دستگاه را وصل و دستگاه را روشن کنید. بهتر است دیزل ژنراتور پس از روشن شدن و گرم شدن، زیر بار قرار گیرد و حد اکثر بار موجود (البته به اندازه ظرفیت دیزل ژنراتور) روی آن قرار گیرد. علت این کار این است که میخواهیم درجه حرارت دیزل ژنراتور به حد اکثر درجه حرارت ممکن برسد.

وقتی درجه حرارت دیزل ژنراتور به بالای ۹۰ درجه رسید، زمان کنترل نشتی روغن از فیلترهای روغن است. ممکن است پس از داغ شدن موتور دیزل و در نتیجه داغ شدن روغن، در اطراف فیلتر یا فیلترهای روغن نشتی مشاهده کنید. نگران نباشید، در حال کار دیزل ژنراتور، فیلتر را با پارچه کاملا تمیز نمایید و سپس آن را با دست تا حد امکان سفت کنید. دوباره تاکید می کنیم برای سفت کردن فیلتر روغن از آچار فیلتر استفاده نکنید. این کار را آنقدر ادامه بدهید که نشتی روغن کاملا از بین برود.

 عملیات تعویض روغن پایان یافته است، دیزل ژنراتور را خاموش کنید. اگر دیزل ژنراتور شما مصرف اضطراری دارد، برد دستگاه را در حالت اتوماتیک قرار دهید تا آماده روشن شدن در زمان قطع برق شهر باشد، هر گونه آلودگی روغن را از بدنه موتور و شاسی و زمین اطراف یا کف اتاق کاملا تمیز کنید و لطفا در زمان دور ریختن فیلتر و روغن کارکرده و دستمال های استفاده شده نکات زیست محیطی را حتما رعایت فرمایید. از ریختن روغن سوخته در فاضلاب مطلقا خودداری کنید.

سخن پایانی

 

ممکن است دیزل ژنراور پس از تعویض روغن روشن نشود و یا این که چند ثانیه پس از روشن شدن خاموش شود. این یعنی این که در بخش روانکاری موتور دیزل شما مشکلی وجود دارد. اگر به مانیتور برد کنترل دیزل ژنراتور خود نگاه کنید، خطای روغن را مشاهده خواهید کرد. سطع روغن را کنترل کنید، اگر از سطح نشانگر پایین تر است، به دیزل ژنراتور روغن اضافه نمایید.

اگر سطح روغن تکمیل شد یا تکمیل بود و خطا کماکان برقرار بود، احتمال سنسور روغن دارای ایراد است، بعد از جدا کردن سوکت های سنسور روغن، آن را باز نموده، با تینر یا بنزین شست و شو دهید و دوباره ببندید و دیزل ژنراتور را روشن کنید. اگر خطای روغن از بین نرفت و یا ژنراتور چند ثانیه پس از روشن شدن خاموش شد، با کارشناس فنی تماس بگیرید.

پیمایش به بالا